Solárne panely menia energiu zo slnka na elektrickú energiu. Solárny panel je zložený z 60 alebo 120 článkov. Každá bunka obsahuje polovodičový materiál, ktorý je väčšinou vyrobený z kremíka.
Fungovanie solárneho panelu je založené na množstve dopadajúceho slnečného svetla, ktoré pozostáva z častíc a fotónov s energiou. Pri slnečnom žiarení fotóny prenášajú svoju energiu na elektróny v bunkách, ktoré sa tak uvoľňujú a migrujú na negatívnu stranu. Na miestach elektrónov sa vytvoria „prázdne“ oblasti, ktoré sa zase pohybujú v pozitívnom smere. Z týchto tokov vzniká elektrické pole a napätie. Súčasťou systému je menič (inverter), ktorý premieňa získaný jednosmerný prúd na striedavý prúd.
Fungovanie solárnych panelov sa počas dňa mení. Časť vyrobenej elektriny sa spotrebuje a prebytočná energia ide do siete dodávateľa elektriny alebo do batérie.
Fotovoltické elektrárne sa delia na tri základné systémy v závislosti od pripojenia a to na:
On-Grid systém
kedy nespotrebovaná energia ide do siete dodávateľa elektriny a v prípade potreby domácnosť nakupuje elektrinu zo siete.
Off-Grid systém
tzv. Ostrovný systém, ktorý nie je pripojený k distribučnej sieti a všetku získanú energiu ukladá do batérii a z nich čerpá.
Hybridný systém
systém, ktorý ukladá nespotrebovanú energiu do batérie, ktoré sú vašou vlastnou zásobárňou elektriny. Nespotrebovanú vyrobenú elektrinu môžete aj predať do distribučnej siete, rovnako ako aj elektrinu nakúpiť v prípade potreby.
Ak chcete mať maximálny úžitok z vašej fotovoltiky, snažte sa elektrické spotrebiče čo najviac využívať cez deň. Vyrobenú a nespotrebovanú elektrickú energiu si môžete odložiť do batérie a uloženú elektrinu môžete využiť neskôr (napríklad v noci).